sadsad x
asdasd
Düzensiz Uyku Seksin En Önemli Düşmanı

Düzensiz Uyku Seksin En Önemli Düşmanı

16 Aralık 2015

Düzensiz Uyku Seksin En Önemli Düşmanı

Birçok kişinin şikayetçi olduğu konulardan biri de düzensiz uyku veya uyuyamama sorunudur bu çoğu zaman tibbi bir problem olsa da günümüzde televizyon, akıllı telefonlar veya video oyunlarıda insanları uykusuz bırakan etmenlerden sadece birkaçı, uykusuzluk veya düzensiz uyku uyumanın son derece zararlı olduğuna hepimiz hemfikiriz özellikle gece salgılanan bir takım insanlar için fazlasıyla öneme sahip hormonlar belirli saatlerde salgılanır bu saatlerde uyumayan insanlar bu önemli hormonlardan mahrum kalmaktadır.

Bunların yanı sıra uykusuzluk probleminin en önemli zararlarından biri çiftleri yakından ilgilendiren bir konu yani cinselliğe verdiği zarar, psikiyatr Dr. Evrim Erbek durumu şöyle açıklıyor 'Uykusuzluk problemi nedenlerine bağlı olarak bir çok cinsel sorunu beraberinde getirebilir, cinsel bozukluklara en çok uyku apnesi sendromunda rastlanmaktadır, apnesi olan insanlarda seks isteksizliği ve cinsel bozulmalar görülebilir örnek vermek gerekirse uyku apnesi rahatsızlığı olan birisine 'gece horluyor musun?, uyku esnasında nefes kesilmesi var mı ?, gece terlemen var mı ? ' gibi belli başlı klasik sorular yöneltmekteyiz bu sorularla birlikte 'cinsel fonksiyon bozukluğu var mı ? ' önceki saydıklarımızın sebepleri direkt olarak uyku apnesi sendromu teşhisi konulmaz fakat cinsel fonksiyon bozukluğunu söylerse hastamız işte bu sefer uyku apnesi sendromuna çok daha yakın görürüz ve uyku apnesi olan kişilerde kandaki oksijen oranı fazlasıyla düşmektedir ve tam ters orantı şekline yağ oranında artma görülür, kandaki oksijenin düşmeside cinsel fonksiyonun azalmasını ve seks performansının fazlasıyla düşmesine neden olur bunun haricinde uykusuzluk yaşayan birisi gün içerisinde fazlasıyla bitkin düşer ve doğal olarak cinselliği yaşayacak enerjisi kalmaz.'

Uyku Bozuklukluğunun Diğer Zararları

Baş Ağrısı: Uykusuz kalmanın zararlarından biri de migren sorunudur uykusuz olan birisinin belirli günlerde fazlasıyla baş ağrısı çekeceği bir gerçek.

Anlama Problemi:Uykusuzluk, yeni bir şeyler öğrenmede, geçmişte yaşanmış bir şeyi hatırlama da zorluklar çıkardığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir ve bunun yanı sıra uzun algılama problemi yaşayan insanlar uzun süre uyanık kaldıklarında halüsinasyon görebilirler.

Dengesi Kilo Alma: Uyku bozukluğu olan insanlarda düzensiz beslenme de olacağı için orantısız bir şekilde kilo almaları muhtemeldir.

Belirtiğimiz gibi uyku problemleri başlı başına insan sağlığı için fazlasıyla zararlı bir etmen uzmanlarında önerdiği gibi düzenli bir şekilde uyuyara ve dengeli beslenerek çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamınıza devam edebilirsiniz. Önceki makalemizi görmek için tıklayınız.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.